piątek, 18 października 2019

Gdzie mieszkają jeże

Co robią jeże, kiedy ich nie widać?

Przed przystąpieniem do zajęć udaliśmy się do ogrodu szkolnego w poszukiwaniu liści, gałązek, suchej trawy i kory. Następnie oglądnęliśmy film, w którym ekolog opowiadał o różnych schronieniach zwierząt. Schronienia dostosowane są do potrzeb zwierząt i ich trybu życia. 
Poznaliśmy zwyczaje jeża. Dowiedzieliśmy się, że przysmakiem jeża nie jest jabłuszko:) Wiemy, że hibernacja to stan uśpienia, w który zazwyczaj zapadają zwierzęta żyjące w strefie klimatu umiarkowanego. Przed przejściem w stan hibernacji jeże bardzo dużo jedzą, aby zgromadzić wystarczającą ilość tłuszczu, aby ich ciało miało zapas energii.

Wspólnie zastanowiliśmy się w jaki sposób możemy pomoc przetrwać jeżom w naszych ogrodach:
1. Unikaj używania środków chemicznych, które mogą szkodzić jeżom
2. Zapewnij jeżom świeżą wodę i jedzenie (np. karmę dla psa lub kota)
3. Zbuduj kryjówkę dla jeży, z których będą mogły korzystać w czasie zimy
4. Sprawdzaj wysoką trawę, zanim zaczniesz ją kosić, ponieważ mógł w niej ukryć się jeż
5. Sprawdź palenisko zanim rozpalisz ogień
6. Jeż może czuć się zagrożony  w ogrodzie, w którym biega pies lub kot



Zanim jeże przejdą w stan hibernacji budują swoje kryjówki. Czasami nie mogą znaleźć samodzielnie materiałów do budowania, ponieważ nasze ogrody są dokładnie uprzątnięte. Ludzie mogą pomagać jeżom budując dla nich kryjówki. Wspólnie w świetlicy zbudowaliśmy domek dla jeża z kartonowego pudełka, folii, liści, gałązek i suchej trawy. Schronienie to nie nadaje się do umieszczenia w środowisku naturalnym, ponieważ może być zagrożeniem dla jeża. W ogrodzie można zbudować zupełnie bezpieczny domek dla jeża wykorzystując wyłącznie naturalne materiały, co pozwoli przetrwać zimę.
Zobaczcie jaką kryjówkę stworzyliśmy....







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz